Kamery i radary do prognozowania pogody

Do prognozowania pogody wykorzystuje się szereg urządzeń, wśród nich znajdują się również specjalne kamery i radary, a także czujniki pozwalające wychwycić nawet najmniejszą zmianę. Dzięki nim otrzymujemy nie tylko konkretne informacje, ale i zdjęcia, które nierzadko umieszczane są na stronach internetowych. Jakie są najpopularniejsze kamery i radary wykorzystywane do prognozowania pogody?

Kamery meteorologiczne bardzo często mają za zadanie przekazywać aktualny obraz z danego miejsca. Co ciekawe, niektóre z nich przesyłają bieżące dane do sieci, dzięki czemu możemy uzyskać pogląd na żywo. Zazwyczaj stosuje się ich przynajmniej kilka, co pozwala na przekazanie obrazu z różnych perspektyw. Większość kamer wykonuje również zdjęcia, na podstawie których przeprowadzane są później dokładne analizy. Ma to miejsce m.in. w przypadku prognozowania pogody na podstawie chmur. Tego rodzaju zdjęcia realizowane są zazwyczaj z wysokości.

Radary opadów – co to jest?

Pomocnym sprzętem są również specjalistyczne radary opadów. O ich budowie możemy przeczytać na Wikipedii. Znacznie bardziej interesujące jest jednak to, w jaki sposób działają? To specjalistyczne urządzenia teledetekcyjne, które wykrywają hydrometeory, czyli kropelki wody znajdujące się w atmosferze ziemskiej. Kropelki te musi charakteryzować określona waga, co w praktyce oznacza, że są na tyle ciężkie, aby mogły spać na ziemię. Tylko te cząsteczki są wyłapywane przez radar. Dzieje się to poprzez wysyłanie impulsów o dużej mocy, a następnie nasłuchiwanie echa, które odbija się od kropelek wody lub lodu. To właśnie echo pozwala na określenie długości występowania opadów. Co więcej, impulsy są wysyłane do momentu uzyskania pełnego obrotu, gdyż umożliwia to stworzenie obrazu opadów, uwzględniając przy tym ich natężenie, a nawet intensywność.  Radary tego typu nie są bezbłędne i zdarza się, że zawyżają wyniki. Ich wadę stanowią także martwe pola, które bardzo często powstają przez ograniczony zasięg oraz nietypowe ukształtowanie terenu.

radar meteorologiczny